Otse põhisisu juurde

"Väljasõit rohelisse", põlvkonnad, ideoloogiad ja kriisid

Ulmekirjanikest vendade Strugatskite ilmselt kõige tuntumaks tööks on ka eesti keelde jõudnud "Väljasõit rohelisse", mis on erakordselt sünge ja kurb jutustus, kasvõi juba seetõttu, et kirjeldab katastroofijärgset maailma. Võiks öelda, et stalkeri kuju on loonud kirjanik(ud), kellel pole enam mingeid illusioone ühiskonna osas, kus nad elavad. Ometi polnud see nii nende varasemates, optimistlikes töödes. Peamiselt 60' sulaperioodil ennast kuulsaks kirjutanud vennad uskusid ilmselt siiralt nõukogude süsteemi ja selle helgesse tulevikku ning püüdsid anda oma panuse. See on igati mõistetav - 60' oli väga helge ja optimistlik aeg kogu Nõukogude Liidus. Siis kui 60' teisel poolel hakati kraane taas järjest rohkem kinni keerama, inimestes midagi justkui murdus. Strugatskite loomingus tähistab seda murdumise kohta veider väike kirjutis "Tigu nõlvakul", kirjutatud 1965.

Järgneb pisut optimistlik "Inetud luiged" (66-67), kuid see optimism on juba tugevalt ühiskonnakriitiline, kirjutatud - nagu oli kombeks öelda - "rusikas taskus". Edasi - järjest kibedamalt - "Asustamata Saar" ilmub 1969, "Hukkunud Alpinisti hotell" 1970, "Väljasõit rohelisse" 1972 ning "Miljard aastat enne maailmalõppu" 1977. Selleks ajaks olid vennad Strugatskid kirjanikena küpsenud ning "Hukkunud Alpinisti", "Väljasõidu" ja "Miljardi aasta" tase on ühtlaselt väga hea. Samuti oli selleks ajaks välja kujunenud nõukogude "tulevikupõlvkond" - "uut tüüpi", juba tööliste ja talupoegade riigis sündinud inimesed. Seda põlvkonda kujundas stalinistliku lapsepõlve uskumatu vaesus ja hirm, rangelt ideoloogiline kasvatustöö, 60' alguse majanduslik ja ideoloogiline "sula" ning sellele järgnenud uus ideoloogiline kriis. "Hukkunud Alpinist" ja eriti "Väljasõit" väljendavad seda kriisi ja selle põlvkonna illusioonide kaotamist. See, mida stalkerid tsoonist oma elu hinnaga välja lohistavad, on selle põlvkonna inimväärikuse riismed.

Käesolev majanduskriis on sarnaselt 70ndatele lisaks ka idoloogiline kriis. Enamgi veel - kuna kriis mõjutab ühtlaselt kõiki ühiskonnakihte ja ideoloogilist vastandumist (loe: vaenlasekuju) ei teki, siis on selle kriisi mõju sügavalt isiklik, pannes küsimärgi nende väärtuste kohale, mida aastaid on hinnas peetud. 70ndate ideoloogiline kriis võõrandas inimesed ühiskonnast ning andis teed lootusetusele, alkoholismile, enesetappudele ja käegalöömisele. Kuidas mõjub käesolev kriis meie aastaid edu-idoloogiaga ajupestud peadele, on hetkel veel lahtine.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

10 asja, mida teha majanduskriisi ajal

Planeedi globaalset kogukonda ähvardab "seninägematu" majanduskriis, mis mõjutab ühel või teisel viisil meie kõigi elukvaliteeti. Mida teha siis, kui ootamatult tekib palju vaba aega või senine töörabamine enam soovitud tulemust ei anna? Siin mõned soovitused, mis ei tooda küll välkkiiret kasumit, kuid aitavad kitsad ajad märkamatult mööda saata ja minna uuele tõusule vastu uute ideede ning värskete mõtetega ning paremas vormis kui ei kunagi varem. Õppida uus eriala/täienda vana/viia lõpule pooleli jäänud kraadiõpe: 2-3 a. Kirjutada raamat sulle põhjalikult tuttavas valdkonnas: 1-3 a. Alustada memuaaride kirjutamist: esimene köide ca 1-2 a. Abielluda/keskenduda perele - neile kellel varem pole selleks töökõrvalt aega olnud: 3 a. ja enam. Sünnitada laps/ed ja minna emapuhkusele, mille suurus arvutatakse eelmise perioodi keskmise palga alusel: 2-4 a. Ehitada maja. Kallis? Mitte siis, kui kõik asjad ise teha. Hubane suvekodu valmib 2-4 aasta nädalavahetuste hinnaga ja müügiks e