Otse põhisisu juurde

Memo: vahetame vanad paroolid välja

Mõned päevad tagasi sain sõbraliku ekirja kodanikult, kes tutvustas ennast rahvusvahelise häkkerikamba liikmena ja väitis, et ta on sisse murdnud minu epostikontole, paigaldanud minu arvutisse viiruse ja salvestanud minu tegevust läbi veebikaamera. Ja mul on 48 tundi aega, et kanda üle 700USD kriminaalide bitcoini kontole. Oma töö tõestuseks pakkus kurjam välja mu parooli, mida ma tõesti(!) olen ohtralt kasutanud ning teeskles, et kiri on saadetud minu enda meilikaadressilt. Tegemist on arvatavasti Slovakkiast pärit petukirjade ühe liigiga, millest Peeter Marvet kirjutas lähemalt Zone blogis. Kiidan taas kõike, mida hr Marvet soovitab ja lisaksin mõned tagasihoidlikud tähelepanekud. Esiteks - kogu pettus on ehitatud üles kolmele süsteemsele veale, mida pätid tunnevad ja kasutavad: kasutajaandmete lekked, epostiaadressi saatja varjamine ja vaikimis kõikjale paigaldatavad veebikaamerad. Pisut lähemalt neist kolmest, mida on kasutatud selle petukirja puhul ja kindlasti kasutatakse ka edaspidi, kuni need vead parandatakse.

Kõik, mis läheb internetti, muutub varem-hiljem avalikuks ja pätid on seda varmad ära kasutama. Praegusel juhul kasutavad kurjamid ära suuri kaustajaandmete lekkeid, millest sõelutakse välja kasutajate meiliaadressid ja paroolid. Esimeses järjekorras proovitakse leitud paroolidega muukida lahti epostikontot või kasutada epostiaadressi koos parooliga näiteks finantsteenustes nagu Paypal või Ebay. Põhireegel: ära korduvkasuta oma olulisi (meilikonto, pin-koodid, finantsteenused) paroole.

Teine süsteem, mida pätid siin ära kasutavad, on eposti saatjaadressi varjamine või võltsimine. See on lihtne trikk, millega jäetakse mulje, et saadutud kiri on pärit samast postkastist. Marvet juhib tähelepanu, et pettust on lihtne läbi näha kui vaadata kirja lähtedeksti ning leida sealt Received ja Received-SPF read.

Kolmas süsteem, mida ära kasutatakse, on meid kõikjal saatvad kaamerad. Internetti ühendatud arvuti veebikaamerasse on võimalik kaugemalt sisse murda, aga see pole lihtne. Inimese hirmutamiseks pole seda ka vaja, piisab teadmisest, et see on võimalik. Hädast aitab välja lihtne trikk plaastriga, mis tuleb paigaldada arvutile selle ostmisel ja mitte kunagi ära võtta.

Need on vaid mõned süsteemsed vead, mida küberkriminaalid oma kasuks tööle rakendavad ja mida tavakasutajal päriselt vältida pole võimalik. Uus hea ilm paraku on selline. Siiski on oluline neid asju silmas pidada ja püüda omaltpoolt teha päti elu keeruliseks. Veebiturvalisusega on natuke nagu jääkaru eest põgenemisega - ei pea olema kõige kiirem, peab vaid sõbrast kiirem olema. Siiski võiks pisut ka tiibu kärpida meie üli-entusiastlikel asjade interneti ehk värkvõrgu gurudel, kelle arvates lisaks meie arvutitele peaksid internetis elama ka meie kodumasinad, turvakaamerad, energiasüsteemid ja mis kõik. Puhake jalga.

Lõpetuseks midagi positiivset neile, kes selle petukirja on saanud: palju õnne! Väljapressimiskirja saamine tähendab seda, et kurjamitel polnud mitte midagi targemat teie lekkinud parooliga peale hakata, kui teha see hale väljapressimiskatse, mida ühe hiireklõpsuga läbi saab näha. Võtkem siis tõsiselt soovitust oma turvalisusele rohkem mõelda ja vahetame vanad paroolid välja.

Lisatud 20181003: RIA kirjutab sarnastest väljapressimiskirjadest ja soovitab kontrollida oma epostiaadressi lekkeid https://haveibeenpwned.com. Selle andmetel on minu epostiaadress saanud saagiks nendes suurtes leketes:

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

10 asja, mida teha majanduskriisi ajal

Planeedi globaalset kogukonda ähvardab "seninägematu" majanduskriis, mis mõjutab ühel või teisel viisil meie kõigi elukvaliteeti. Mida teha siis, kui ootamatult tekib palju vaba aega või senine töörabamine enam soovitud tulemust ei anna? Siin mõned soovitused, mis ei tooda küll välkkiiret kasumit, kuid aitavad kitsad ajad märkamatult mööda saata ja minna uuele tõusule vastu uute ideede ning värskete mõtetega ning paremas vormis kui ei kunagi varem. Õppida uus eriala/täienda vana/viia lõpule pooleli jäänud kraadiõpe: 2-3 a. Kirjutada raamat sulle põhjalikult tuttavas valdkonnas: 1-3 a. Alustada memuaaride kirjutamist: esimene köide ca 1-2 a. Abielluda/keskenduda perele - neile kellel varem pole selleks töökõrvalt aega olnud: 3 a. ja enam. Sünnitada laps/ed ja minna emapuhkusele, mille suurus arvutatakse eelmise perioodi keskmise palga alusel: 2-4 a. Ehitada maja. Kallis? Mitte siis, kui kõik asjad ise teha. Hubane suvekodu valmib 2-4 aasta nädalavahetuste hinnaga ja müügiks e

"Väljasõit rohelisse", põlvkonnad, ideoloogiad ja kriisid

Ulmekirjanikest vendade Strugatskite ilmselt kõige tuntumaks tööks on ka eesti keelde jõudnud "Väljasõit rohelisse", mis on erakordselt sünge ja kurb jutustus, kasvõi juba seetõttu, et kirjeldab katastroofijärgset maailma. Võiks öelda, et stalkeri kuju on loonud kirjanik(ud), kellel pole enam mingeid illusioone ühiskonna osas, kus nad elavad. Ometi polnud see nii nende varasemates, optimistlikes töödes. Peamiselt 60' sulaperioodil ennast kuulsaks kirjutanud vennad uskusid ilmselt siiralt nõukogude süsteemi ja selle helgesse tulevikku ning püüdsid anda oma panuse. See on igati mõistetav - 60' oli väga helge ja optimistlik aeg kogu Nõukogude Liidus. Siis kui 60' teisel poolel hakati kraane taas järjest rohkem kinni keerama, inimestes midagi justkui murdus. Strugatskite loomingus tähistab seda murdumise kohta veider väike kirjutis "Tigu nõlvakul", kirjutatud 1965. Järgneb pisut optimistlik "Inetud luiged" (66-67), kuid see optimism on juba tugeva

Mõte: lapsed hoolivad loodusest, täiskasvanud rahast

Kas olete märganud, et lapsena hoolime me loodusest ja loomadest, kuid täiskasvanuna saavad paljudest meist need inimesed, keda nii väga ei häirigi enam loomapiinamised, looduse hävitamine ega kliimakatastroof. Millal võetakse meie seest inimlikkus ja hoolimine ning asendatakse ahnuse, omakasu, väikluse ja julmusega? Millal me vaatame maailma esmakordselt silmaklappidega, püüdes näha vaid seda, mis võiks meile kasuks tulla? Ma ei tea vastust, aga pakun, et koolil on selles oma roll. Pole juhus, et algkooli loodusõpetustunni metsajalutuskäigud asenduvad põhikooli bioloogiatunnis skalpelli ja mikroskoobiga ning hiljem orgaanilise keemia ja füüsikaga. Skalpell ja mikroskoop on ka toredad asjad, aga midagi läheb selle kõige käigus kaotsi. Üheks selliseks kaduvaks tundeks on aukartus elu ees, mida me oskame küll viljastada ja hävitada, kuid mitte luua. Teine kiiresti kaduv tunne on imestus maailma mitmekesisuse ees, mis asendub illusiooniga, nagu teaksime me (või võiksime/saaksime teada